EN
LUMÉ

Unit Economics · Юніт-економіка та «Біблія» компанії

Вигадана мережа з 5 клінік медичної естетичної косметології в Києві (ін'єкції, апаратне омолодження, догляд, лазерна епіляція, діагностика). Компанія вигадана, але вся економіка зібрана з реальних українських джерел 2026 року — прайси київських клінік, зарплати, оренда, податки, макро-ряд 2021–2026 — і задокументована в реєстрі першоджерел. Кожне число має тег: [S] ринковий факт · [M] моє допущення · [D] виведено.

Гроші — у гривні ₴2026. Курс для довідкових $-оцінок — офіційний НБУ на 9 вересня 2026: 1 USD ≈ 44,5 ₴. Юрмодель виведена аналізом ринку: ТОВ + платник ПДВ + ліцензія МОЗ (оборот > ₴1 млн, ін'єкції та лазер IV класу = медпрактика; «мережа окремих ФОП» = дроблення, яке ДПС переслідує).
Сценарій обробки звернення
Сезон (осінь–зима — пік попиту)
CAC · платний канал
–
Скільки коштує один клієнт із таргету, після всієї воронки
LTV · за валовим прибутком
–
За валовим прибутком (~44%), не за виручкою. За замовчуванням ≈ ₴17 742
LTV : CAC
–
Здоровий поріг для сервісу — від 3.0×. Тут стабільно вище
–
Окупність першого візиту
–
Скільки % CAC повертається вже з валового прибутку першого візиту
–
Головне обмеження
–
–

Середній чек — не «одне число», а зважений мікс 5 ліній послуг

Джуніор бере «середній чек» зі стелі. Тут — [D] з реального прайсу Slim (slim.ua, 08.09.2026) × частки лінії у візитах. Частки виведено з реального факту «ін'єкції = 50–70% виручки здорового кабінету» (business-broker)
Лінія послугЧек візиту, ₴ [S]Частка у візитах [M-опора]Внесок у зважений чек
Зважений середній чек–––
Ін'єкційний візит ≈ 8 000₴ — blend за прайсом Slim (slim.ua, вивантажено 08.09.2026): ботокс зона ₴3,6–3,9к, мультизона / Full Face ₴5,6–15к, філери ₴5–7к/мл, біоревіталізація ₴3,9–8,5к, мезонитки пакет ₴3,5–12,5к. Клієнт зазвичай робить 2–3 зони або зону + мл філера. Частка ін'єкцій у виручці = 57% — у реальному коридорі «здоровий кабінет 50–70%» (business-broker.com.ua). Діагностика 900₴ — окремо, у вартість процедур не зараховується («економіка довіри»).

Що найсильніше рухає економіку

Кожну змінну по черзі змінюємо на ±20% (решту лишаємо як є) і дивимось, як стрибає LTV:CAC — так видно, за який важіль тягнути в першу чергу
Відсортовано від найсильнішого важеля до найслабшого (tornado-аналіз). Зверни увагу: рекламний бюджет і CPL — не в топі. Це і є головний висновок моделі — див. інсайт №1.

Воронка залучення клієнта

Платний бюджет ₴ 60 000/міс · CPL 620₴ → 97 лідів
Змінюється разом зі сценарієм — перемкни тумблер зверху, щоб побачити ефект швидкості відповіді на всю воронку. CPL закладено консервативно: ₴620 (≈$14) за Meta для преміум-медкосметології; глобальні бенчмарки для ін'єкцій дають вище ($25–50), тому це радше «дно» оцінки.

Змішаний CAC: більшість клієнтів приходить не з таргету

Воронка вище рахує CAC лише для платного каналу. У «Біблії» розподіл джерел: таргет 42% · рекомендації 20% · органіка 16% · офлайн 22% — тобто 58% клієнтів майже безкоштовні
Платний каналCAC із воронки вище
–
Альт. каналирекомендація ~₴300, органіка/офлайн — оцінка
≈ 330 ₴
Змішаний CACчастка альт. каналів: –
–

Припущення моделі

Значення за замовчуванням — з «Біблії LUMÉ» (реєстр першоджерел). Можна змінювати будь-яке — все перерахується.
Реклама і звернення
Економіка клієнта

Senior-інсайти моделі

1

LTV:CAC 10–22× — це сигнал НЕ «лити більше бюджету»

У ніші з чеком ₴4 000+ і високою органікою (рекомендації в косметології — головний канал) відношення виходить 9,8× за платним каналом і ~21× за змішаним — далеко за поріг 3×. Це не «все чудово», а сигнал: обмеження не в залученні, а в завантаженості кабінетів (у моделі мережі — 76%, мережа біля стелі потужності, лист очікування) і в утриманні. Кожна гривня в retention і в потужність зараз коштує дорожче гривні в таргет. Тому в tornado-аналізі бюджет і CPL — унизу списку.

2

LTV рахуємо за валовим прибутком, а не за чеком

Чек ₴4 228 — це гроші клієнта. Матеріали для ін'єкцій — 30–50% чека, бонус лікаря — % від (чек − матеріали), плюс частка аренди й окладів на цей візит. Валова маржа для LTV ≈ 44%, а не 60% (маржа внеску). Брати в LTV повний чек — класична помилка, що завищує LTV майже вдвічі.

3

Перший візит майже окупає залучення — це рідкість

Валовий прибуток першого візиту покриває ~85–90% CAC (₴1 800), якщо рахувати за зваженим чеком. Але новий клієнт часто починає з дешевшого (діагностика ₴900, чистка ₴2,1к), тому фактична окупність першого візиту ближче до 65–75%. Усе одно — клініка майже в плюсі з першого дотику, а не «розмазує окупність на рік».

4

Швидкість першої відповіді рухає і CAC, і утримання

Перемкни тумблер сценарію. «Повільна відповідь» одночасно знижує «лід → запис» і частку «постійних» — тривожний клієнт із дорогою процедурою йде до того, хто першим спокійно відповів (детальніше — Проєкт 2). Один операційний процес (SLA ≤1 хв) рухає економіку сильніше, ніж будь-яка зміна бюджету. Джерела ефекту: галузеві дані + універсальний патерн Oldroyd/HBR (не український коефіцієнт — орієнтир по величині).

5

Ретроспектива: ринок пройшов повний цикл

Студія №1 відкрилась у 2019, пережила 2022 на одній точці (виручка −21%, обвал попиту), а в 2023 отримала унікальне вікно — попит > пропозиції ~7×, ін'єкційна косметологія в столиці +40%. №2–5 відкривались уже на висхідній хвилі 2023–2026. Модель це відтворює на реальному макро-ряду (курс, інфляція, реальна ЗП 2021–2026) — див. «Ретроспективу ринку» в повному розборі.

Крива утримання когорти постійних

«Утримання 42% на 2-й візит» і «річне ~70%» — це траєкторія: рік за роком частина клієнтів відвалюється. Ось як когорта постійних тане за строк життя
Спрощення: геометричне згасання (той самий річний відсоток). Реальна крива крутіша на початку. Точних помісячних даних по українському ринку немає — це оцінка, а не виміряна крива.

Реальні прайси косметології Києва (VI–IX.2026)

Звірка з клініками Slim, Bellezza, NeoVita, Laserhouse, Dr.Yudina + агрегатори. Тег [S], оцінка B
ПроцедураЧастотаЦіна клієнту, ₴
Консультація дерматолога-косметологаперед курсом800–900
Ботулінотерапія / зона (лоб, міжбрів'я)кожні 4–6 міс3 600–3 900
Ботокс, мультизона / Full Faceкожні 4–6 міс5 600–15 000
Філери гіалуронова кислота, 1 млраз на 9–18 міс5 000–7 000
Збільшення / корекція губраз на 9–12 міс6 000–8 000
Біоревіталізація (Profhilo, Belotero, Juvederm)курс 2–4 сеанси3 900–8 500
Мезонитки / тред-ліфтинграз на 1–2 роки3 500–12 500
Мікроголковий RF (лиця)курс 3–4 сеанси6 000–8 500
SMAS-ліфтинг Full Face (600 / 1000 ліній)раз на 1–1,5 року22 200 / 29 900
Чистка обличчя (УЗ / комбо / класична)кожні 1–2 міс1 500–2 300
Хімічний пілінгкурс, восени2 800
Лазерна епіляція (зона / ноги)курс 6–8, потім підтримкавід 200 / від 350
Прямий аналог для зважування чека — Slim (slim.ua): повний прайс, курсова модель зі знижкою −10–15%. «Косметологія» на OLX/LIGA (~₴1 000 середня, лист. 2025) — це масовий сегмент приватних майстрів, для преміум-клініки не орієнтир.

Ймовірні питання на співбесіді

Короткі відповіді — повний розбір за посиланням у футері
Звідки взявся середній чек ₴4 228 — ви його вигадали?

Ні. Зважене [D]: реальний прайс Slim (slim.ua, 08.09.2026) розкладено на 5 ліній, частка кожної у візитах виведена з ізольованого факту «ін'єкції = 50–70% виручки здорового кабінету» (business-broker.com.ua, підтверджено 2×) — при цих чеках inject 30% візитів дає 57% виручки, у коридорі. Таблиця з розрахунком — над калькулятором.

Чому LTV рахується за валовим прибутком, а не за чеком?

Чек — це гроші клієнта, не компанії. Матеріали для ін'єкцій з'їдають 30–50% чека, бонус лікаря — відсоток від решти, плюс аллокована частка оренди й окладів. Валова маржа для LTV ≈ 44%. Рахувати LTV за чеком — завищити його майже вдвічі.

LTV:CAC вийшло ~8× — це не занадто добре, щоб бути правдою?

Реальні джерела кажуть, що так: LTV клієнта косметології ₴30–100к/рік (business-broker) — наш постійний дає ₴29,9к, тобто низ цього коридору; утримання 70%+ (business-broker); при цьому 58% клієнтів приходять по рекомендації, тому CAC низький. Але 10–22× не означає «друкувати гроші»: кабінети на 76%, лист очікування — бізнес обмежений фізично, не попитом.

Чому LUMÉ — ТОВ + ПДВ + ліцензія МОЗ, а не мережа ФОП?

Виведено аналізом, не задано: оборот мережі заведомо > ₴1 млн (упрощёнка не проходить); ін'єкції та лазер IV класу — медпрактика за наказом МОЗ №117, потрібна ліцензія; «десятки ФОП під одним брендом» — це дроблення, за яким ДПС і БЕБ полюють у 2025–2026. Тому юрмодель фактично безальтернативна.

Чому не Altegio для запису?

За розслідуванням Forbes Ukraine, Altegio (ex-YCLIENTS) пов'язаний з російським холдингом VK. Дані клієнта косметології — фактично медичні; для мережі з позицією «довіра» російська система запису — реальний ризик. Тому — українська (EasyWeek / Appointer). Це вивід, гідний окремого слайда.

Курс 44,5 — звідки?

«Біблія» збиралась 6 вересня з курсом ₴41,5. Офіційний курс НБУ на 9 вересня — ₴44,5, оновлено. У реєстрі першоджерел прогін 10 (08.09.2026) окремо документує, звідки взято кожну цифру моделі клієнта — з business-broker.com.ua, cms.beauty і прайсу Slim.

Якщо бюджет зросте вдвічі, що буде з CAC?

У моделі — майже нічого (конверсії задані у відсотках). У реальності CAC зростає — дешева аудиторія вигорає першою. Модель це не враховує, і це чесно її обмеження. Але оскільки бюджет і так не головний важіль (інсайт №1), це не критично.